piątek, 11 maja 2012

Podsumowanie 30. kolejki T-Mobile Ekstraklasy

W końcu nadszedł koniec sezonu 2011/2012. Mistrzostwo wywalczyła drużyna Śląska Wrocław. Obok niej na podium znalazły się jeszcze ekipy Ruchu Chorzów i Legii Warszawa. Lech Poznań zając 4. miejsce, ale z racji wywalczenia Pucharu Polski przez Legię, to on uzupełnił listę drużyn, które będą reprezentować nasz kraj w europejskich rozgrywkach.

Co do ostatniej kolejki, to padło w niej tylko 17 goli, .sędziowie pokazali piłkarzom 34 żółte kartki i aż 5 czerwonych.

GKS Bełchatów - Cracovia 2:2 (1:2)
bramki: Nowak 40, 90 - Dudzic 15, Steblecki 36
żółte kartki: Baran, Nowak - Żołądź

Dobry mecz rozegrała w Bełchatowie Cracovia na pożegnanie z T-Mobile Ektraklasą. Podopieczni Tomasza Kafarskiego, prowadzili już 2:0, by w ostatecznym rozrachunku zremisować 2:2. W trakcie meczu krakowanie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji podbramkowych i to się na koniec zemściło. Ale i tak pozostawili po sobie dobre wrażenie. Chodzą słuchy, że Cracovia wróci do Ekstraklasy szybciej niż można się tego spodziewać, ale poczekajmy na rozwój wypadków... :)

Jagiellonia Białystok - Łódzki KS 2:1 (0:0)
bramki: Plizga 59, Kupisz 78 (k) - Bonin 71
żółte kartki: Frankowski - Olszewski, Gancarczyk, Klepczarek II, Saganowski
czerwone kartki: Frankowski (53, Jagiellonia), Saganowski (86, ŁKS)

Dobry spotkanie obejrzeli kibice zgromadzeni na stadionie w Białystoku. Zdegradowani już do I ligi, piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego postawili gospodarzom ciężkie warunki. Jagiellonia jednak poradziła sobie i minimalnie pokonała ełkaesiaków 2:1. Najbardziej zabawne w tym meczu były czerwone kartki pokazane czołowym zawodnikom obydwu drużyn: Tomaszowi Frankowskiemu i Markowi Saganowskiemu.

Legia Warszawa - Korona Kielce 1:0 (0:0)
bramka: Wolski 64
żółte kartki: Żewłakow, Rzeźniczak, Gol, Wolski - Golański, Kijanskas, Lisowski
czerwona kartka: Radović (87, Legia)

Legia odniosła skromne zwycięstwo nad drużyną Korony Kielce, choć mogło być ono bardziej okazałe, gdyby legioniści mieli lepiej nastawione celowniki. Korona w pierwszej połowie też miała kilka ciekawych akcji, ale druga połowa należała już w całości do zespołu warszawskiego. Na osłodę Legia wylądowała na podium, ale ten zespół i tak jest najbardziej przegrany z całej stawki.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:1 (0:1)
bramki: Patejuk 90 (k) - Wszołek 12
żółte kartki: Nowak, Demjan - Jodłowiec, Wszołek
czerwona kartka: Jodłowiec (89, Polonia)

Piłkarze Polonii Warszawa są sami sobie winni, że nie wywieźli że Stolicy Beskidów kompletu punktów. "Czarne Koszule" były bezapelacyjnie drużyną lepszą od gospodarzy i powinni wygrać mecz różnicą paru goli. Ale jak się nie wykorzystuje świetnych sytuacji, nie strzela się karnego to tylko się prosi "Górali", by to wykorzystali. Podbeskidzie, a konkretnie Sylwester Patejuk potrafi wykonywać rzuty karne i tym samym mecz zakończył się szczęśliwym dla gospodarzy remisem. Podbeskidzie się utrzymało, ale końcówka sezonu były w ich wykonaniu trochę kiepska, za rok może już być z tym utrzymaniem trudniej.

Ruch Chorzów - Lechia Gdańsk 2:1 (2:0)
bramki: Piech 18, Straka 21 - Madera 85

Można powiedzieć, że w tym meczu "Niebiescy" rozjechali Lechię Gdańsk. Wynik 2:1 dla chorzowian tego nie oddaje, ale gdyby Ruch wykorzystał połowę swoich sytuacji, powinno być 4:0. Lechia kontaktowego gola zdobyła w końcówce spotkania i to wszystko na co było stać gości z Gdańska. Ruch walczył o tytuł Mistrza Polski, ale wywalczył tylko wicemistrzostwo, co jest i tak wielką nagrodą dla piłkarzy, trenerów i działaczy "Niebieskich".

Widzew Łódź - Lech Poznań 0:0
żółte kartki: Mroziński - Henríquez, Injac, Tonew

Lech Poznań zaprzepaścił szanse jaką było zakończenie sezonu 2011/2012 na podium. Stałoby się tak gdyby poznaniacy wygrali. Niestety jednak "Kolejorz" zagrał kiepskie zawody i dał się wyprzedzić warszawskiej Legii. Na pocieszenie sympatykom poznańskiego Lecha pozostaje fakt, że Lech czekają po tym sezonie rozgrywki Ligi Europy.

Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 0:1 (0:0)
bramka: Elsner 51
żółte kartki: Czekaj, Wilk, Małecki - Wołczek, Mráz, Gikiewicz
czerwona kartka: Wołczek (81, Śląsk)

Śląsk Wrocław musiał wygrać w Krakowie z Wisła, by zostać piłkarskim Mistrzem Polski 2012. Podopieczni Oresta Lenczyka nie zawiedli swoich kibiców i pokonali skromnie starego Mistrza Polski. Jedynego gola zdobył Słoweniec Rok Elsner. Mecz był bardzo dramatyczny przebieg i wrocławianie do końca nie mogli być pewni, czy utrzymają to zwycięstwo. Tak się jednak stało i na stadionie byłego mistrza, rozpoczęła się feta nowego.

Zagłębie Lubin - Górnika Zabrze 2:1 (1:0)
bramki: Małkowski 19, Šernas 86 - Telichowski 70
żółte kartki: Małkowski, Šernas - Marciniak, Telichowski, Milik

Rycerze Wiosny po raz kolejny zagarnęli całą pulę punktów. Tym razem ich "ofiarą" padł Górnik Zabrze. Mimo wszystko mecz był wyrównany, a zwycięski gol dla lubinian padł w 86. minucie meczu. Miedziowi zakończyli sezon w środku tabeli, a jeszcze na początku rundy wiosennej, wydawało się że będą walczyć o utrzymanie do ostatniej kolejki.